Trwa ładowanie proszę czekać ...

Luksusowy wakacyjny wyjazd a stan zdrowia

16 marca 2017

Codzienna wielogodzinna praca, najczęściej wykonywana w pozycji siedzącej, nadmiar obowiązków i brak czasu na relaks negatywnie odbijają się na zdrowiu. Niemal każdy doświadcza skutków niewyspania i nieregularnych, jedzonych w biegu posiłków. Dlatego tak ważne jest, by optymalnie wykorzystać urlop – nawet pracoholicy spędzający większość czasu w biurze powinni pozwolić sobie na całkowite odcięcie się od spraw służbowych.
Każdy posiada własne preferencji, jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy – jedni chcą spędzać czas aktywnie, a mniej ważne są dla nich warunki panujące w hotelu czy na kempingu; dla innych bardzo ważna jest możliwość zaznania odrobiny luksusu i relaksu nie tylko w pięknym otoczeniu, ale także w komfortowych wnętrzach. Najważniejsze jest, by przynajmniej raz w roku pozwolić sobie na całkowite odcięcie się od codziennych problemów – o niesamowitym wpływie wypoczynku na organizm niech świadczy przypadek Brytyjki – Lisy Russell, która po zdiagnozowaniu nieoperacyjnego raka podjęła decyzję o spędzeniu ostatnich miesięcy życia w niezapomnianej podróży. Niespodziewanie rozwój nowotworu cofnął się.

Odpoczynek dla zdrowia fizycznego...
Życie w nieustannym napięciu związanym z obowiązkami domowymi i zawodowymi przyczynia się do rozwijania się wielu dolegliwości. Jedne z najczęstszych schorzeń, wynikające z chronicznego stresu, związane są z sercem. Podniesienie ciśnienia krwi, rozwój miażdżycy, a w efekcie zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału serca to konsekwencje niezdrowego trybu życia, w którym nie ma miejsca na odpoczynek.
Urlop to także doskonała okazja do zadbania o dietę. Jeśli na co dzień nie mamy czasu i możliwości, by spożywać zdrowe posiłki, wakacyjny wyjazd będzie idealną okazją do spróbowania naturalnych, lokalnych produktów i zwiększonej aktywności fizycznej. Jeśli mamy tendencję do „zajadania” stresu, wakacje będą idealnym momentem do rezygnacji ze złych nawyków.

...i psychicznego
Przepracowanie prowadzi do obniżenia koncentracji i problemów z zapamiętywaniem. Kilka dni całkowitego odcięcia się od pracy czy nauki ma więc duży wpływ na poprawę funkcjonowania mózgu.
Wspólne rodzinne wyjazdy to także okazja, by zacieśniać więzy. Niekiedy na co dzień trudno znaleźć czas na wspólne wyjścia i długie rozmowy, a wakacje sprzyjają integracji – ważne by w tym czasie zrezygnować z telefonu i komputera, a zamiast tego faktycznie skupić się na dzieciach i małżonku.