Trwa ładowanie proszę czekać ...

Indonezja – podstawowe informacje dla turystów

16 marca 2017

Indonezja jest coraz popularniejszym wśród polskich turystów kierunkiem wakacyjnych wypraw. Azjatyckie państwo ze stolicą w Dżakarcie słynie przede wszystkim ze swoich wysp – na Indonezję składa się ich 17 tysięcy, z czego około 6 tysięcy jest niezamieszkałych.

Klimat
Wakacje w Indonezji możemy planować w dowolnym okresie roku – ciepły klimat sprawia, że nie musimy obawiać się załamania pogody. Najlepsze warunki panują jednak od kwietnia do października w trakcie pory suchej. Wówczas mamy niemal całkowitą gwarancję, że deszcz i chmury nie zepsują nam wypoczynku na plaży. Jeśli planujemy bardziej aktywny wypoczynek korzystny może okazać się wyjazd w pozostałych miesiącach roku – oprócz słonecznych dni zdarzają się wówczas te bardziej pochmurne, z przelotnym deszczem. Taka pogoda nie przeszkodzi jednak w krajoznawczych wycieczkach.

Waluta
Obowiązującą w Indonezji walutą jest rupia indonezyjska oznaczana jako IDR. Dolary i euro można wymienić w bankach lub kantorach, z których znalezieniem na pewno nie będziemy mieli problemu w regionach turystycznych. Możliwość wymiany walut oferują także niektóre hotele – zwłaszcza te o wyższym standardzie: 4- lub 5-gwiazdkowe. Problemów nie będzie także ze znalezieniem bankomatu, są one oznaczone symbolem ATM. W niektórych obiektach turystycznych oprócz lokalnej waluty można także zapłacić w dolarach.

Popularne kierunki turystyczne
Największą popularnością wśród turystów cieszą się wyspy: Bali, Jawa oraz Lombok. Na Bali i Jawie atrakcją są indonezyjskie świątynie. Wiele obrzędów i świąt sprawia, że o dowolnej porze roku można stać się świadkiem jednego z nich. Osoby preferujące spokojny wypoczynek na plażach również nie będą zawiedzione. Malownicze krajobrazy, miejsca do nurkowania i surfowania to istotne atuty Indonezyjskich wysp. Będąc na Jawie, w planie wyprawy nie sposób pominąć także licznych wulkanów. Wyspa Lombok stwarza natomiast możliwość kontaktu z kulturą muzułmańską.

Pamiątki z podróży
Wielbiciele rękodzieła na pewno znajdą w Indonezji coś dla siebie – w każdym regionie kraju można spotkać oryginalne wyroby lokalnych mieszkańców. Najpopularniejsze są przedmioty wykonane z drewna – drewniane maski, kosze czy szkatułki. Na wyspie Lombok warto natomiast kupić jedwab – wykonuje się z niego przede wszystkim sarong, czyli tradycyjne okrycie wierzchnie, ale także na przykład obrusy.