Trwa ładowanie proszę czekać ...

Indonezja – historia i kultura wyspiarskiego kraju

16 marca 2017

Położone w południowo-wschodniej Azji państwo jest doskonałym miejscem na egzotyczne i luksusowe wakacje, o czym przekonały się już miliony europejczyków. Zanim jednak wyjedziemy na niezapomniany urlop, warto nieco więcej dowiedzieć się o specyfice wyspiarskiego kraju, zróżnicowanego kulturowo i geograficznie, a przez to jeszcze ciekawszego dla odwiedzających.

Geografia
Na Indonezję składa się aż 17 508 wysp. Wśród tej imponującej liczny znajdują się nie tylko tereny zamieszkałe, ale także niewielkie i dzikie wyspy lub pojedyncze składy. Wszystkie należą do Archipelagu Malajskiego otoczonego Oceanem Spokojnym oraz Oceanem Indyjskim. Pod względem administracyjnym Indonezja jest podzielona na 33 prowincje, a stolicą państwa uczyniono Dżakartę.
Ciepły klimat sprzyja turystom przez cały rok, szczególnie korzystna pogoda utrzymuje się od kwietnia do października, kiedy trwa pora sucha. Jednak geograficzne położenie Indonezji ma również drugą stronę – obszar ten jest bardzo aktywny sejsmicznie, a mieszkańcy często muszą borykać się ze skutkami trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów czy fal tsunami.

Historia
Pierwsze dokumenty opisujące życie na terenie dzisiejszej Indonezji pochodzą z VIII wieku. Widomo dzięki nim, że na wyspach rozwijały się cztery państwa o istotnym znaczeniu politycznym: Sriwidżaja, Mataram, Kediri i Majapahit. W XVI wieku wpływ na życie lokalnych mieszkańców miała kolonizacja prowadzona przez Holendrów, którzy stworzyli na tych terenach Holenderskie Indie Wschodnie. XIX wiek upłynął pod znakiem powstań lokalnej ludności o mocnym poczuciu tożsamości narodowej. W czasie II wojny światowej władzę nad archipelagiem przejęli Japończycy i dopiero po jej zakończeniu Indonezja mogła walczyć o miano niezależnego państwa.
Wpływy różnych kolonizatorów oraz podział na wiele wysp sprzyjają dużemu społecznemu zróżnicowaniu mieszkańców Indonezji. Szacuje się, że w kraju występuje około 300 grup etnicznych, które wykształciły własne języki i dialekty, chociaż oficjalnym językiem pozostaje indonezyjski nazywany Bahasa Indonesia. Co ciekawe mniejsze różnice występują na tle religijnym – aż 86,1% obywateli Indonezji to muzułmanie. Jest to związane z napływem ludności arabskiej w XIV wieku. Inne religie – protestanci, katolicy, hindusi oraz buddyści pozostają w mniejszości. Niewiele pozostało także lokalnych odmian religii.