Trwa ładowanie proszę czekać ...

Koszty wakacji w Indonezji

16 marca 2017

Wyjazd zagraniczny to znaczący wydatek, który trzeba zaplanować w domowym budżecie. Dlatego wiele osób przed wyruszeniem w podróż stara się oszacować, z jakimi kosztami musi się liczyć. Orientacja w lokalnych cenach jest w tym bardzo pomocna. O ile kwestię transportu czy noclegu rezerwujemy i planujemy dużo wcześniej i mamy szansę porównać ceny, to na miejscu trzeba się liczyć z konkretnymi wydatkami, których nie da się uniknąć.
Obowiązującą w Indonezji walutą jest Rupia Indonezyjska, oznaczana w kantorach jako IDR.

Noclegi
To pierwszy wydatek, jaki musimy uwzględnić, szacując koszty podróży. Wiele zależy od tego, na jaki standard pokoi jesteśmy w stanie się zgodzić oraz jak bardzo zaangażujemy się w poszukiwania tańszego noclegu. Trzygwiazdkowy hotel to na Indonezyjskiej Jawie wydatek rzędu 250-300 tysięcy rupii. Nieco tańszy nocleg znajdziemy na przykład w Balijskim guesthousie, gdzie cena waha się między 150-200 tysiącami rupii. Jeśli mniej komfortowe warunki nie są dla nas przeszkodą, albo szukamy jednego noclegu, bo planujemy dalszą podróż w inną część wyspy, możemy nieco ograniczyć wydatki i przeznaczyć na ten cel około 100 tysięcy rupii.

Posiłki
Turyści, którzy nie decydują się na wykupienie w biurze podróży profesjonalnie przygotowanej wycieczki z opcją all-inclusive, muszą sami zadbać o znalezienie restauracji. Te powstające z myślą o turystach zawsze są nieco droższe niż lokalne knajpki odwiedzane przez lokalnych mieszkańców. Znaczenie ma więc zarówno zasobność naszego portfela, jak również skłonność do kulinarnych eksperymentów i chęć spróbowania lokalnej kuchni. Na Bali ceny są nieco wyższe niż na Jawie, co dla wielu turystów także będzie istotne przy wyborze miejsca na urlop.
Obiad w turystycznej kawiarni na Bali to wydatek rzędu 40-100 tysięcy rupii. Znacznie taniej zapłacimy, odwiedzając warunki, gdzie można spodziewać się warunku przekraczającego 15 tysięcy rupii.

Zwiedzanie
Wybierając się na egzotyczne wakacje, wiele osób chce skorzystać nie tylko z uroków lokalnych plaż, ale także poznać kulturę i zabytki. W Indonezji ciekawych miejsc na wycieczki na pewno nie zabraknie, jednak należy liczyć się z opłatami za wstęp. Odwiedzenie popularnego Małpiego Lasu w Ubud na Bali to koszt 20 tysięcy rupii. Taniej zapłacimy w pałacu wodnym w Tirta Gangga – 10 tysięcy rupii za wstęp. Na Jawie warto zobaczyć wschód słońca nad Borobudur widoczny ze wzgórza Setumbu, za wstęp na które zapłacimy 30 tysięcy rupii. Będąc w Indonezji turyści odwiedzają także świątynie – wizyta w kompleksie Prambanan to wydatek rzędu 18 $, natomiast w świątyni Ratu Boko 13 $.