Trwa ładowanie proszę czekać ...

Bali – wakacje poza głównymi kurortami

16 marca 2017

Coraz więcej osób, wyjeżdżając w najbardziej egzotyczne zakątki świata, chce zobaczyć nie tylko piękne plaże i hotele. Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzą twórcy turystycznych ofert w Indonezji, który przewidzieli możliwość odwiedzenia dawnych wiosek mieszkalnych, które są nową atrakcją Bali.

Inwestycje rządu w turystykę
Pomysł wykorzystania obszarów wiejskich i uczynienia z nich turystycznych ośrodków, dzięki którym osoby odwiedzające wyspę będą mogły bliżej poznać kulturę i historię regionu, narodził się w 2008 roku. Rząd wdrożył pilotażowy projekt obejmujący pięćdziesiąt wiosek w całym kraju. Powodzenie przedsięwzięcia zaowocowało rozszerzeniem się sieci miejsc, które stały się nowymi atrakcjami turystycznymi. W 2014 roku wykorzystano już 561 wiosek, a plany są jeszcze większe i docelowo program ma objąć 1400 wiosek. Dla rządu Indonezji był to spory wydatek – każda lokalizacja wymaga inwestycji na poziomie 75-100 tysięcy dolarów. Fundusze te są przeznaczane na renowację domostw, rozwój infrastruktury oraz wspieranie lokalnych twórców sztuki i rzemiosła, które przyciągają odwiedzających. Jednak korzyści płynące z projektu odczuwają nie tylko turyści, urozmaicający w ten sposób swoje wakacje. Włączenie mieszkańców zapomnianych wiosek w przemysł turystyczny daje im możliwość zdobycia dodatkowych dochodów i zaprezentowania bogactwa kulturowego.

Unikalna oferta dla odwiedzających Bali
Duża ilość miejsc, objętych programem sprawia, że zaprezentowane mogą zostać różne oblicza Bali. Szczególnie charakterystyczne jest wytwarzane w poszczególnych miejscach rękodzieło – Mas i Kemenuh słyną z powstających na oczach turystów rzeźb w drewnie, w Celuk mona podziwiać ręcznie wykonaną biżuterii, natomiast do Ubud powinni wybrać się wielbiciele malarstwa, gdzie mogą wzbogacić swoją domową galerię.
Organizatorzy wycieczek kładą nacisk także na aktywne spędzanie czasu. Turyści mają możliwość uczestniczenia w zajęciach na świeżym powietrzu obejmujących prace polowe i gospodarcze. Wytwarzanie oleju kokosowego, sianie ryżu oraz warsztaty kulinarne to tylko kilka propozycji cieszących się dużą popularnością. Kontakt z tradycjami i obyczajami mieszkańców jest możliwy także dzięki pokazom ludowych tańców i koncertom.
Bardzo zróżnicowana oferta sprawia, że także polscy turyści coraz chętniej szukają w biurach podróży wycieczek o takim rozszerzonym programie.