Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przygotowania do podróży na Bali

16 marca 2017

Organizacja wymarzonych wakacji pochłania sporo pieniędzy i czasu. Szczególnie zagraniczne wakacje w egzotycznym kraju wymagają szczególnej uwagi przy dopełnianiu wszystkich formalności. Mieszkańcy Unii Europejskiej przyzwyczaili się już do swobodnego przemieszczania się pomiędzy krajami, bez konieczności posiadania paszportu. Udając się do bardziej odległych zakątków świata, trzeba jednak pamiętać, że wymogi stawiane turystom i niektóre prawne rozwiązania mogą być zaskakujące.

Dłuższa ważność paszportu
Paszport w zagranicznej podróży to najważniejszy dokument. Jego posiadanie wydaje się być oczywiste, jednak zdarza się, że nie sprawdzamy dokładnie jego daty ważności. Przekroczenie zapisanego w dokumencie terminu wiąże się z koniecznością wyrobienia nowego, co jest jasne dla wszystkich turystów. Nie każdy jednak wie, że w Indonezji obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy – nie dostaniemy się do kraju, jeśli paszport nie będzie ważny jeszcze przynajmniej przez pół roku. Dotyczy to wszystkich przypadków – podróży wakacyjnych, biznesowych, a nawet przesiadek lotniczych na terenie Indonezji. Dla wielu osób jest to spore zaskoczenie, a jeśli w porę nie podejmą odpowiednich działań mogą stracić wymarzony urlop. Podczas rezerwacji lotu biura podróży powinny zwracać uwagę na kończący się termin ważności paszportu, jednak w praktyce łatwo o przeoczenie tej kwestii. Wykupując wycieczkę, należy zatem samemu dbać o tak istotne szczegóły. Jeśli po zarezerwowaniu lotu zorientujemy się, że nie spełniamy wymogu półrocznej ważności paszportu, należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu długoterminowego. Paszport tymczasowy nie rozwiąże problemu, ponieważ urząd nie wyda go, jeśli poprzedni jest wciąż ważny. Dodatkowo podróż do Indonezji z paszportem tymczasowym nie jest dobrym wyjściem, bo nie zawsze jest on respektowany.

Wiza – potrzebna czy nie?
Turyści planujący dwu-trzytygodniowe wakacje na Bali nie muszą martwić się zagadnieniami związanymi z wizami oraz koniecznością wnoszenia dodatkowych opłat. Od czerwca 2015 roku obowiązuje prawo, które pozwala Polakom na wjazd bez wizy na terytorium Indonezji – dotyczy to jednak osób pozostających tam maksymalnie 30 dni. Zamiast wizy obowiązuje wówczas pieczątka wjazdowa umieszczana w paszporcie. Jednak każdy dłuższy pobyt w Indonezji wymaga dopełnienia formalności i wykupienia jednego z kilku rodzajów wizy. Aby ją otrzymać, najlepiej udać się do ambasady.